Není vždy je lehké děti uklidnit či podpořit, když prožívají své emoce, hlavně ty negativní. Přiznejme si, že občas jsem i my dospělí bezradní. Jak dětem pomoct? Co naopak nemusí pomáhat a proč? Podívejte se s námi. na pár tipů.
Proč mohou být zklidňující techniky jako dechová cvičení, techniky všímavosti a jiné nevhodné pro děti?
Třeba proto, že byly vytvořeny pro práci s dospělými a ti mají plně vyvinutou a integrovanou nervovou soustavu.
Nebo, že většina negativních emocí jsou "aktivační" a odvádění pozornosti či zklidnění dechu vede často k potlačení ohromného množství energie/aktivace, kterou nemají děti kam odvést.
Třeba proto, že je můžeme použít v práci se specifickými emočními stavy, ale ne plošně, jako univerzální metodu.
Často negativní emoce u dětí nejsou jen o potřebě zklidnění, ale třeba i doplnění toho co jim právě chybí: jídlo, tekutiny, spánek, pohyb, snížit zátěž, obejmout, jistota, blízkost druhých ......
Zklidnění také nepomáhá třeba u negativních emocí vyvolaných prožitým traumatem jako je projev zamrznutí, šoku, studu, pocity viny ......
A co může dětem pomoci? Vše co je naopak dětem blízké.
Třeba velmi často dětem pomáhá, když nemluví samy za sebe, ale za někoho jiného. Můžeme jim vyprávět pohádky a příběhy o zvířátkách, plyšácích a jiných dětech. Pro děti je to bezpečnější, nemusí jít přímo k sobě a lehčeji se jim o těžších tématech a emocích hovoří.
Často je to obyčejně hra , která dětem poskytne bezpečný prostor pro zvládnutí jejich emoce a situace, ve které se nachází. Při hře se dítě může uvolnit, projevit a nález strategii pro řešení těžké situace spolu s námi dospělými.
Někdy postačí doplnit to co chybí, jako například napít se, najíst se, odpočinout si, obejmout se, uvolnit svalové napětí třeba pohybem nebo oblíbenou činností apod..